Co warto zobaczyć we Wrocławiu

Zobacz, co naszym zdaniem koniecznie warto zobaczyć we Wrocławiu.

wrocławWrocław – stolica Dolnego Śląska, którą uznaje się za „miasto spotkań”. Wrocław jest miastem bardzo przyjaznym dla turystów. Można tam zobaczyć wielu cudzoziemców oraz młodych ludzi z całego świata, którzy przyjeżdżają do Wrocławia na studia. To właśnie studenci jako pierwsi zaczęli nazywać miasto „Wroclove”. Nazwa ta wśród młodych ludzi przyjęła się bardzo szybko i świadczy o tym, że nawet osoby spoza Wrocławia szybko utożsamiają się z tą miejscowością i czują się tam dobrze.

We Wrocławiu znajduje się wiele zabytków, które warto zobaczyć na własne oczy będąc w tym pięknym mieście. Poniżej zostaną opisane jedne z najciekawszych miejsc, które powinno się uwzględnić podczas planowania programu zwiedzania.

Rynek i jego okolice

Wrocławski rynek (a dokładniej średniowieczny plac targowy we Wrocławiu) zalicza się chyba do najpiękniejszych w naszym kraju. Jest to także jeden z największych rynków staromiejskich Europy. Najbardziej charakterystycznym budynkiem na Rynku jest Ratusz , który był rozbudowywany od XIII wieku. W pobliżu Ratusza znajduje się słynny Pręgierz oraz pomnik Aleksandra Fredry. Warto również odwiedzić znajdującą się tam „Piwnicę Świdnicką”, która jest najstarszą restauracją nie tylko w Polsce, ale również w Europie.

Zachodnia strona Rynku nazywana jest „ Stroną Siedmiu Elektorów” – ta część nie została praktycznie uszkodzona podczas II Wojny Światowej, więc znajduje się tam największa ilość zabytków, które przetrwały do dzisiaj praktycznie nienaruszone. Będąc tam warto zobaczyć Kamienicę pod Gryfami, Kamienicę Dwór Polski, Kamienicę pod Złotym Słońcem, Kamienicę pod Błękitnym Słońcem oraz Kamienicę Pod Siedmioma Elektorami.

Południowa część Rynku w przeszłości była nazywana „Stroną Złotego Pucharu”. Tam można zobaczyć sporo budynków secesyjnych lub modernistycznych domów towarowych, które posiadają pseudohistoryczną elewację. W części północnej warto zobaczyć kamienicę „Pod Złotą Kotwicą” oraz dom znajdujący się pod numerem 46, który jest oryginalnym zabytkiem barokowym. Na Rynku wrocławskim znajduje się również charakterystyczna fontanna oraz charakterystyczne małe domki połączone łękiem bramnym, które żartobliwie nazywane są „Jaś i Małgosia” (znajduje się tam restauracja o takiej samej nazwie).

W okolicach Rynku znajduje się Plac Solny, na którym zawsze można kupić świeże kwiaty. Właśnie z tego powodu często to miejsce odwiedzane jest przez zakochanych. Na Placu Solnym znajduje się wiele pubów, w których miło można spędzić czas po całodziennym zwiedzaniu. W okolicach Rynku można również zobaczyć Kościół św. Elżbiety wraz z tarasem widokowym, z którego można podziwiać panoramę Wrocławia. Warta zwiedzenia jest również Katedra Kościoła polsko-katolickiego, która w swoim wnętrzu posiada barokowy pomnik Caspara von Art.

Ostrów Tumski

Będąc we Wrocławiu trzeba koniecznie zwiedzić Ostrów Tumski, który jest najstarszą zabytkową częścią tego miasta. Na Ostrowie Tumskim można zobaczyć, m.in. Kościół św. Idziego, Archikatedrę św. Jana Chrzciciela, Kolegiatę Świętego Krzyża i św. Bartłomieja, Pałac arcybiskupi, Kościół św. Marcina i Pomnik papieża Jana XXIII. Na Ostrowie Tumskim znajduje się również słynny Most Tumski, który nazywany jest „mostem zakochanym” i łączy Ostrów Tumski z Wyspą Piasek, na której również znajduje się wiele zabytków. To właśnie na tym moście zakochani przyczepiają kłódki ze swoimi imionami. Kłódek w tej chwili jest tam tak dużo, że władze Wrocławia zastanawiają się nad ich usunięciem.

Ostrów Tumski położony jest bezpośrednio nad Odrą i ze znajdującej się tam przystani można wypłynąć statkiem do wrocławskiego zoo. Do wyboru jest kilka tras, które pozwalają zobaczyć Wrocław z zupełnie innej perspektywy. Jeżeli ktoś ma taką możliwość, to naprawdę warto wybrać się w rejs statkiem późnym wieczorem.

Dzielnica Czterech Świątyń

Będąc na Starym Mieście we Wrocławiu nie można przejść obojętnie obok Dzielnicy Czterech Świątyń. Znajdują się tam świątynie różnych wyznań – odległość pomiędzy jedną, a drugą świątynią to zaledwie trzysta metrów. W Dzielnicy Czterech Świątyń można zwiedzić prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, rzymskokatolicki kościół św. Antoniego z Padwy, ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej oraz Synagogę Pod Białym Bocianem.

Muzeum Narodowe i Panorama Racławicka

Gmach Muzeum Narodowego we Wrocławiu został wzniesiony w 1886 roku i swoim stylem nawiązuje do północnoeuropejskiego renesansu. W Muzeum znajduje się około dwustu tysięcy eksponatów, więc z całą pewnością trzeba zarezerwować trochę więcej czasu na jego zwiedzanie.

Na parterze można podziwiać zabytki średniowieczne, na pierwszym piętrze znajdują się zbiory renesansowe. Trzecie piętro to zbiory sztuki polskiej od XVII do XX wieku.

W Oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu można również podziwiać słynną Panoramę Racławicką, czyli cykloramiczny obraz „Bitwa pod Racławicami”. Obraz przedstawia zwycięską bitwę powstania kościuszkowskiego i ma wymiary 120×15 metrów. Przed obrazem znajdują się sztuczne rekwizyty, które przyczyniają się do tego, że scena przedstawiona na obrazu jest jeszcze bardziej realistyczna.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>